Wstęp

Wydaje się, że sprawa codziennego użytkowania okularów jest na tyle prosta, że nie wymaga dodatkowego omówienia, niestety wiele osób nieprawidłowo obchodzi się ze swoimi okularami. Dotyczy to zarówno noszących pierwsze w życiu okulary, jak i ich wieloletnich użytkowników. Najczęstrzą przyczyną są wyrobione złe nawyki a czasem po prostu brak poszanowania. Zapominamy, że okulary są bardzo delikatne i naprawdę niewiele potrzeba aby je uszkodzić. Wystarczy chwila nieuwagi aby nieodwracalnie porysować soczewki lub złamać oprawę. Co ciekawe, nie wszystkie uszkodzenia ujawniają się od razu. Zdarzają się takie, które dadzą o sobie znać dopiero po jakimś czasie i w najmniej oczekiwanej chwili. To ważne, ponieważ nie zawsze skojarzymy np. upadek okularów sprzed kilku dni z pozornie samiostnym, nagłym złamaniem się oprawy. Pamiętajmy, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych wskutek nieprawidłowego obchodzenia się z okularami. Mając na uwadze, że większość usterek bierze się z winy niewłaściwego użytkowania, przedstawiamy kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że Państwa okulary będą służyły długo i bezawaryjnie.

Podstawowe zasady prawidłowego użytkowania okularów

- Okulary należy zakładać i zdejmować zawsze dwoma rękami. Szybkie, nonszalanckie szarpanie jedną ręką powoduje deformację i "rozciąganie" się oprawy oraz może prowadzić do jej złamania.

- Nie można odkładać okularów soczewkami w stronę podłoża. Kontakt z np. twardym blatem stołu prawie zawsze skutkuje porysowaniem soczewek.

- Okularów nie należy zakładać na głowę, włosy tak jak opaskę. Niektórzy użytkownicy w ten sposób "odkładają" okulary do czytania, kiedy nie są chwilowo potrzebne. Inni, zwłaszcza kobiety zakładają na głowę również okulary przeciwsłoneczne. Prowadzi to do nieuchronnych deformacji oprawy, ale również kontakt z ewentualnymi kosmetykami używanymi do pielęgnacji włosów może nie posłużyć naszym okularom.

- Okularów nie można odstępować innej osobie. Pomijając to, że mają dla niej niewłaściwe parametry, takie postępowanie może spowodować ich uszkodzenie. Najczęstszym przypadkiem jest "rozciągnięcie" lub złamanie oprawy spowodowane podbieraniem okularów przez osobę o dużo szerszej niż właściciel twarzy.

- Nieużywane okulary trzeba przechowywać w przeznaczonym do tego celu pokrowcu, futerale. Powinien on posiadać miękko wykończone wnętrze aby nie spowodować porysowania okularów. Niedopuszczalne jest pozostawienie okularów bez ochrony na tapczanie, na stole, na podłodze i we wszystkich miejscach w których ktoś z domowników lub my sami możemy je przypadkiem uszkodzić.

obrazek Duży wybór futerałów okularowych w wielu wariantach i kolorach - na pewno znajdziemy odpowiedni.


- Nie wolno narażać okularów na działanie wysokich temperatur. Pozostawienie okularów np. na podszybiu samochodu w słoneczny dzień to duża szansa na ich uszkodzenie.

- Nie wolno narażać okularów na działanie agresywnych chemikaliów. Użycie np. rozpuszczalnika do wytarcia soczewek okularowych może spowodować ich zniszczenie. Również oprawy nie powinny być traktowane tego typu środkami gdyż uszkodzeniu może ulec ich powłoka lakiernicza. Nawet pewne kosmetyki i środki do pielęgnacji włosów bywają na tyle agresywne, że potrafią uszkodzić okulary.

- Soczewki okularowe należy wycierać tylko przy użyciu przeznaczonych do tego celu miękkich ściereczek. Dotyczy to zarówno soczewek organicznych jak i mineralnych. Przed przystąpieniem do czyszczenia okularów należy upewnić się, że na powierzchni soczewek i ściereczki nie ma np. piasku lub czegokolwiek innego co mogłoby porysować soczewki.

- Ściereczkę do czyszczenia soczewek okularowych należy regularnie czyścić i odtłuszczać. Do tego celu idealnie nadają się lekkie detergenty, np. płyn do mycia naczyń. Im prostszy płyn tym lepszy, unikamy natomiast mydeł z uwagi na pozostawianie osadu i zawartość substancji nawilżających. Co kilka miesięcy wskazana jest wymiana ściereczki na nową.

- Czyszczenie soczewek okularowych nie powinno być przeprowadzane "na sucho". Zalecane jest stosowanie płynów pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego celu.

obrazek Bogaty wybór środków do pielęgnacji okularów gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność wzorów ściereczek sprawia, że nawet najmłodsi będą chętnie z nich korzystać.


- Okulary należy okresowo myć. Podobnie jak w przypadku ściereczek, znakomitym i bezpiecznym środkiem do tego celu jest płyn do mycia naczyń. Okulary myjemy pod biężącą "letnią" wodą z dodatkiem detergentu. Taka pielęgnacja świetnie odtłuszcza okulary, przedłuża żywot powłok lakierniczych, silikonowych nanośników i utrzymuje estetykę okularów na wysokim poziomie. Regularne mycie okularów zmniejsza ryzyko wystąpienia na oprawie nalotów, przebarwień i degradacji powierzchni spowodowanych kontaktem ze skórą twarzy i potem. W podany sposób można myć większość opraw okularowych wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu. Wyjątkiem są ekskluzywne oprawy z elementami np. drewna, których nie można moczyć bezpośrednio w wodzie. W razie wątpliwości dotyczących mycia okularów prosimy o kontakt.

obrazek Czyste okulary świadczą o ich użytkowniku. Na zdjęciu przykład bardzo zaniedbanych okularów.


- Co jakiś czas należy dokonywać okresowych przeglądów okularów w zakładzie optycznym. Fachowiec oceni ogólny stan okularów, sprawdzi dokręcenie poszczególnych elementów oprawy, skontroluje stan soczewek i nanośników. Dzięki okresowemu przeglądowi możemy zapobiec dodatkowym wydatkom spowodowanym, np. przez poluzowaną śrubkę, której odkręcenie spowodowałoby otwarcie ramki, upadek i stłuczenie lub wyszczerbienie się soczewki. Lepiej zapobiegać niż naprawiać.

- Jeśli zdaży się awaria, okularów nie należy naprawiać samodzielnie. W razie usterki trzeba zgłosić się do optyka. Wszelkie próby samodzielnego klejenia i tego typu działania najczęściej utrudniają profesjonalną naprawę i często powodują trwałe uszkodzenie okularów. Wielokrotnie zdarzało się, że domowe próby reperacji uniemożliwiały późniejsze wykonanie fachowej naprawy. Zdarzały się też przypadki zniszczenia soczewek, najczęściej poprzez zalanie klejem. Lepiej więc nie ryzykować bo skutek może być odwrotny do zamierzonego.

Właściwe nawyki gwarancją długiego użytkowania okularów

Przestrzeganie powyższych wskazówek nie jest trudne i szybko wchodzi w dobry nawyk. To właśnie wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków gwarantuje długotrwałą satysfakcję z zakupu i bezproblemowe użytkowanie okularów przez długi czas. Dokładajmy wszelkich starań aby nasze okulary mimo długiego okresu użytkowania wyglądały jak w dniu odbioru od optyka. Warto pamiętać, że zaniedbanie i brak poszanowania okularów zazwyczaj dają o sobie znać w najmniej odpowiedniej chwili, wtedy gdy okulary są nam absolutnie niezbędne.